kartal gelİŞİM ATÖLYELERİ

 

BİLİM OKULU

DİL OKULU

Dokuz farklı Kartal AİHL dergisini birer atölye gibi çalıştıran okulumuz, hem üründen hem de süreçten kazanımlar elde ederken aynı zamanda öğrencilerinin algılama düzeyini, beklentilerini, ilgi ve ihtiyaçlarını da tanımış oluyor.

KÜLTÜR -  SANAT OKULU

SEMİNERLER

 

KARİYER

BULUŞMALARI

Bu proje ile öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda meslekleri tanımaları, kişisel, sosyal ve akademik gelişimleri için gerekli bilgileri edinmeleri ve üniversiteler hakkında ayrıntılı fikir sahibi olmaları amaçlanmıştır.

BİLİNÇ

SEMİNERLERİ

Hayata dair Müslümanca bir bakış açısının oluşturulması ve korunması çerçevesinde şekillenen seminerler interaktif katılımı teşvik eden bir üslupla yürütülmekte, konular ahiret ve namaz bilinci gibi kulluğa ait bir zeminden; devlet ve tarih bilinci gibi sosyal bir zemine geniş bir yelpazede sunulmaktadır.

GİRİŞİMCİLİK

SEMİNERLERİ

--

ÖĞRENMEYİ

ÖĞRENMEK

Özel bir psikolojik danışmanlık merkezinin Eğitim Koordinatörlüğünü yürüten Dr. Ömer Faruk ÖNDAĞ, sene başı planladığımız takvim çerçevesinde öğrencilerimizle bir araya gelmektedir.

CUMA

BULUŞMALARI

Okulumuzun mesleki uygulama merkezi olan Hasan Tahsin Uğur Camii’nde önceden belirlenmiş olan Cuma günlerinde değerli bir ilim adamımız, öğrencilerimiz ve halkımızla bir araya geliyor. Cuma vaazında cemaate hitap eden hocalarımız, namazın ardından okulumuzda da öğrencilerle bilgi paylaşımına devam ediyor. 

ADAB-I MUAŞERET

DERSLERİ

Okulumuz pansiyonunda önemle yürütülen âdâb-ı muâşeret konuları; kişisel temizlikten komşuluk ve misafirlik âdâbına; meşveretten selamlama ve konuşma âdâbına kadar geniş bir yelpazede işlenmektedir. Bu derslerde insanları sevgi, saygı ve manevî değerlerle birbirine bağlayacak davranış biçimleri örneklendiriliyor. 

KARAKTER

EĞİTİMİ

Öğrencilerimizin İslam ahlakı ile donanmaları,Hz.Peygamberimizin “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” ilkesi ile hareket etmeleri ve Hz. Peygamberin ahlakını önceleyen bir davranış sergilemeleri için uygulamaya koyduğumuz “Karakter eğitimine de önem veriyoruz.

KİŞİSEL GELİŞİMDEN

SOSYAL GELİŞİME

Hem öğrencilerin kendilerini tanımalarını sağlamak hem de isteklerini arttırmak amacıyla okul yurdunda kalan öğrencilerimize her ayın ilk haftası kişisel gelişimlerini toplumsal gelişime taşımış ağabeyleriyle buluşturuyoruz.

DERS

ETKİNLİKLERİ

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gezerek, görerek ve yaşayarak öğrenme anlayışıyla akademik bilgi dersin ve sınıfın dışına taşıyor. Kıymetli akademisyenler, ilim adamları ve yazarlardan müfredatla ilgili detaylı bilgiler alınıyor. Buna ek olarak müzeler, kütüphaneler, yarışmalar ve gezilerle bilgilerimiz kalıcı hale getiriliyor.

DERS

HALKALARI

Ders halkaları, yitirdiğimiz ilim, irfan ve kültür zincirini yeniden kadim ulema çizgisine eklemenin ve suffe halkasının günümüzde yeniden modellenmesinin adı oluyor. Manevî mirasımızla irtibat kurmayı hedefleyen gençleri ilimle buluşturuyor.

KURSLAR

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin bireysel değerini arttırmaya yönelik, kültürel gelişmelerine uygun ve hayat boyu yararlanabilecekleri gönüllülük esaslı kurslar düzenliyor. Hedefimiz; bir yandan öğrencilerimizin kişisel, kültürel ve sosyal gelişimini sağlamak; diğer yandan da toplumun gelişmesine katkıda bulunacak hizmetleri vermek.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

 

KAPİTALİZM

VE ROMAN

Sınırsız satın alma seçeneğine sahip insanın, yakın gelecekte susuzluktan ölme ihtimali olması ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışırken yalnızlaşması, tükettiği kadar özgür hissetmesi kendini.İşte kapitalizm ve roman atölyesi insanoğlunun yaşadığı gitgellere ışık tutmayı hedeflemektedir.

ETKİN FELSEFE

ATÖLYESİ

TÜBİTAK’ın 2017 4004-Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projesi kapsamında destek verdiği bir faaliyet olan "Etkin Felsefe Atölyesi: Bilgi Yolları", felsefeyle tanışmanın sıcaklığı ve zihni kışkırtan atmosferi ile katılımcılara, eğlenerek öğrenecekleri bir ortam sunuyor.

FİKİR

ATÖLYESİ

“Fikir Atölyesi” bir fikir mimarının gözetiminde modern çağın ve modern insanın anlam haritaları tek tek sorgulanıyor. İslâm felsefe, kelam ve tasavvuf geleneklerinin referans çerçevelerinden günümüz fikir akımlarına kadar bilgi ve irfân sahası yeni bir gözle taranıyor.

SİNEMA

ATÖLYESİ

Sinema Atölyesi'nin gayesi; öğrencilerin "sinema kültürü" sahibi olmalarına katkıda bulunmak, bir filmi izlerken yorumlayabilmelerini, sinemayı senaryo, yapım ve kurgusu bağlamında bir bütün olarak değerlendirebilmelerini sağlamaktır. 

MODERN DÜNYA

REHBERİ

Modern Dünya Rehberi atölyesinde bir yandan modernlik,modernite,modernizm, postmodernizm gibi kavramların analizi yapılırken diğer taraftan İslamî dünya görüşü kapsamlı bir değerlendirmeye tâbi tutuluyor.

DEĞERLER EĞİTİMİ

 

ERDEM

OKULU

Teorik çalışmaların tekdüzeliğini gidermeye ve hayata dokunmaya dair önemli bir adım olan Erdem Okulu Kulübü “bir iyilik icrası” misyonundan hareketle okulumuzdaki yerini alıyor.

VEFA

GÜNLERİ

“Vefâ Günleri”nde okulumuzda görev yapmış, hizmet etmiş veya hizmet almış Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezun veya mensuplarımızı konu alan programlar yapılıyor. Eski okul müdürleri, öğretmenler, okul dernekçileri, okul aile birliği mensupları, hizmetli ve öğrencileri okulda misafir ediliyor.

HER SINIFIN

BİR YETİMİ VAR

Bu proje; Türkiye’de veya başka ülkelerde anne/babasını kaybetmiş çocuklarımızın eğitim, sağlık, barınma, gıda, giyecek gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için ilköğretim ve lise seviyesindeki öğrencilerin çalışmalarından oluşmaktadır.

SOSYAL YARDIM

KOMİSYONU

Okulumuzda yapılan yardım faaliyetlerinin planlamasını yapmak ve yardımların ilgili kurum ve kuruluşlara ulaşma sürecini takip etmek üzere okulumuz idareci ve öğretmenlerinden oluşturulmuş komisyonumuzdur.

KULÜP ÇALIŞMALARI

 

KULÜP

ÇALIŞMALARI

Öğrencilerin çok yönlü şahsiyet geliştirmelerini, yeteneklerini keşfetmelerini, deneyimlerini geliştirmelerini hedefleyen kulüpler, bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif beceriler merkezi haline geliyor.

HAFIZLIK

ÇALIŞMALARI

Dört yıllık İmam Hatip eğitimi yanında gönüllü öğrenciler içerisinden hafızlar yetiştirmek; lise diploması yanında hafızlık diploması kazandırmak amacıyla kuruldu.

HADİS

HAFIZLIĞI

Bu projenin temeli, hadisleri mealleri ile birlikte ezberlemeye dayanıyor. Bu bağlamda “İki Cihan Güneşinden İnciler” adıyla hazırlanan hadis derlemeleri 5 kitaptan oluşmaktadır.

MÜBAREK GÜN

VE GECELER

Başta Üç Aylar ve Kadir Gecesi olmak üzere, Regaib, Berat, Miraç, Mevlid Geceleri, Aşure Günü ve Hicrî Yıl Başlangıcı özel programlarla ve etkinliklerle ihya ediliyor. Bu günlerin atmosferi bütün okulu sarıyor.

DERGİ

ÇALIŞMALARI

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi “Her dergi bir mekteptir” anlayışı ile hareket ederek okulu çoğaltıyor. KAİHL’de zengin içeriği ve görsel tasarımıyla okul dergiciliği alanında örnek, dokuz dergi çıkarılıyor.

KAİHL

MÜNAZARA

Bu bir paragraf. Metin eklemek veya düzenlemek için tıklayın. Çok kolay. Lorem ipsum dolor sit Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet

GEZİLER

Araştırmaya, öğrenmeye, keşfetmeye, ibret almaya ve âlemin her renginin fotoğrafını çekmeye yönelik bir yolculuğa çıkılıyor. KAİHL’de her yıl planlan gezileri, bir gezgin heyecanıyla yaşamanız mümkün.

ÇEVRE GÜNÜ

Yaşanabilir ve temiz bir çevrede, mutlu ve sağlıklı bir ömür sürdürebilmek adına “Çevre Günü” etkinliği düzenleniyor.

SPORTİF

ETKİNLİKLER

Her yıl olduğu gibi bu yıl da okulumuzda çeşitli sportif faaliyetler düzenlenecek. Kız ve erkek öğrenciler kendi arasında olmak üzere futbol, voleybol, futsal, basketbol, masa tenisi, satranç gibi çeşitli alanlarda düzenlenen müsabakalara katılabilecekler. 

DOĞA

YÜRÜYÜŞLERİ

Günümüzün insan bedeninin aktivitesini en aza indiren yaşam kültürü karşısında; bedeninize en uygun spor olan "yürüyüş" ile fark etmenizi sağlamak ve doğada huzurlu bir gün geçirmek amacıyla okulumuz Yuvacık´ta doğa yürüyüşü düzenleyecektir.

KAMP

GÜNLERİ

Derslere bir süre ara verip; paylaşmayı, hoşgörüyü, gönüllülüğü ve işbirliğini keşfederek, yeni bakış açıları kazanmak ve doğa ile baş başa olduğumuz bir mekanda arkadaşlarla birkaç gün geçirmek amacıyla gerçekleşiyor kamp günleri.

YAZ VE KIŞ

ETKİNLİKLERİ

Ders yoğunluğunun azaldığı, sınavların bittiği dönem sonlarını festivallerle değerlendiriyoruz. Birinci dönem sonunda “Kış Etkinlikleri”; ikinci dönem sonunda “Yaz Etkinlikleri” gerçekleştiriyoruz.

DİĞER PROGRAMLAR

 

FUARLAR

(TÜRDEP) Uluslararası Dergi Fuarı, Tüyap Kitap Fuarı, EDUCATURK dergi ve yayın fuarı, Bilim ve Teknoloji Fuarları. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Educaturk fuarına yedi yıldır katılarak eğitim ve faaliyetlerini tanıtmaktadır.

ORYANTASYON

PROGRAMLARI

Okulumuzu yeni kazanan öğrencilerle eğitim-öğretimin başladığı günlerde gerçekleştirilen uyum programı okul ve dünyası ile ilgili temel izlenimleri öğrencilere aktarmak amacı ile düzenlenmektedir. Program boyunca lise hayatı, imam hatipli olmak ve Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisinin misyonu gibi konular yeni dönem öğrencileriyle işlenir.

DİL ALANI

PROJELERİ

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi yabancı dili en etkin biçimde öğrenmek ve öğretmek için yenilikçi metot ve yöntemleri etkin ve dinamik bir şekilde kullanmaktadır. Projenin temel amacı yaşamın gereksinimlerine hem lokal hem de global çözümler üretecek lider bireyler yetiştirmektir.

MEZUNİYET

PROGRAMLARI

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde mezuniyet heyecanını ve hüznünü bir arada yaşayan son sınıf öğrencilerimiz mezuniyet Programı çalışmalarına öğretim yılının ilk aylarında başlıyor. Bu çalışmaların en özeli olan Mezuniyet yıllığı, her yıl haziran ayında mezun öğrencilerimize takdim ediliyor. Mezuniyet Gecesi programı ve yemeği ile program tamamlanıyor.